cea0384b377fe8d10eedaaeea0f1fe0b

بررسی قابلیت‌های اپل پنسل 2

51

کمپانی اپل در سال 2015، همراه با رونمایی ازآیپد، از یک قلم مخصوص به این دیوایس نیز رونمایی کرده بود و اعلام کرده بود که قیمت این قلم برابر با 99 دلار است از این‌رو برای کاربران مسئله چندان خوشایندی نبود که باید 799 دلار برای خرید آیپد بپردازند و در کنار آن 99 دلار هم برای خریداری قلم مخصوص آن بپردازند از طرفی این قلم آنچنان امکانات خاصی در اختیار کاربران قرار نمی‌داد که آن‌ها چنین مبلغی را در کنار هزینه‌ای که باید برای خرید آیپد می‌کردند، خریداری کنند. بنابراین استقبال آنچنان زیادی از این قلم نشد. حتی نمی‌توان گفت که قلم استایلوس اپل در آن زمان جایگاهی در بین سایر قلم‌های هوشمند داشت و یا آنقدر پیشرفته بود که می‌توانست به رقابت با سایر قلم‌های هوشمند بپردازد. یکی از مشکلاتی که این قلم داشت، این بود که با استفاده از درگاهی که در انتهای آن تعبیه شده بود شارژ می‌شد که این درگاه دارای یک درپوش بود که کاربر را مجبور می‌ساخت دائما مراقب آن باشد تا از بدنه قلم جدا نشود چراکه درصورت جدا شدن و  گم شدن این پلاستیک، قلم استایلوس دیگر چهره زیبایی نداشت و تنها عاملی که می‌توانست کاربران را ترغیب کند تا برای خریداری این قلم راغب باشند طراحی ظاهری و شیک آن بود البته این قلم در طراحی ظاهری نیز دارای یکسری مشکلات بود چراکه به صورت دایره‌ای شکل طراحی شده بود و وقتی که کاربر آن را بر روی میز قرار می‌داد امکان سر خودن و افتادن آن از روی میز بود. علاوه‌بر این در دست گرفتن آن، آنچنان کاربرپسند نبود، شاید اگر کاربر برای مدت زمان کوتاهی این قلم را در دست می‌گرفت به او لذت می‌داد اما درصورتی که کاربر مجبور بود برای طولانی‌مدت این قلم را در دست بگیرد، خسته می‌شد.

آیفون 11
خرید آیفون 11
آیفون 11 پرو
خرید آیفون 11 پرو
آیفون 11 پرو مکس
خرید آیفون 11 پرو مکس
آیفون اس ای ۲
خرید ایفون اس ای ۲

قلم استایلوس اپل از نظر تعمیرات و باز کردن هم  دارای سختی‌ها و پیچیدگی‌هایی بود که موجب می‌شد در صورت خراب شدن به سختی تعمیر شود. چراکه تیم iFixit که در زمینه بررسی جزئیات داخلی گجت‌های هوشمند در دنیا مشهور هستند به سراغ قلم استایلوس اپل رفته بودند تا آن را مورد بررسی و کالبدشکافی قرار دهند اما متوجه شدند دسترسی به باتری این گجت بدون صدمه رساندن به آن امری محال و غیرممکن است به‌گونه‌ای که حتما باید قالب فلزی این محصول را برش بدهند تا بتوانند به باتری آن دسترسی داشته باشند چراکه قاب فلزی این قلم پرسی بود. بنابراین با برش قاب فلزی قلم استایلوس اپل توانستند به باتری آن دسترسی پیدا کنند از این‌رو به این قلم از نظر میزان پیچیدگی و سختی در تعمیر کردن اولین رتبه را اختصاص دادند.

علاوه بر این‌ها قلم استایلوس اپل دارای عدم امکاناتی نظیر پاک‌کن، سنسور لمسی و نوک حساس به فشار بود از این‌رو کاربرانی که قصد داشتند با استفاده از آن به انجام کارهای گرافیکی مانند طراحی بپردازند نمی‌توانستند بر روی طرح خود سایه بزنند. همچنین شارژ کردن آن و همگام‌سازی آن با آیپد نیز خیلی کاربرپسند نبود.

اما کمپانی اپل در نیمه دوم سال 2018 نسخه جدید آیپد پرو را در همایش بزرگی همراه با قلم جدید آن به نام اپل پنسل 2 معرفی کرده است. درواقع اپل پنسل 2 نسخه ارتقایافته نسل قبلی این قلم است که کمپانی اپل آن را طراحی کرده بود. کمپانی اپل در طراحی این قلم در کنار قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدیدی که به آن افزوده است سعی کرده است که برخی از نقص‌های نسل قبلی این قلم را اصلاح کند. در ادامه این مقاله به بررسی قابلیت‌های اپل پنسل 2 و مزیت‌ها و کاربردهای آن نسبت به نسل قبلی این قلم اشاره خواهیم کرد.

قابلیت شارژ بی‌سیم

درواقع در طراحی نسل قبلی اپل پنسل 2 چندین مسئله وجود داشت که موجب شده بود کاربران آنطور که باید از این قلم استقبال کنند، استقبال نکنند. بنابراین کمپانی اپل تصمیم گرفت در کنار ارتقاء آیپد پرو خود قلم آن را نیز ارتقا دهد تا مسائل و مشکلاتی که در نسل قبلی این قلم دیده می‌شد را در طراحی این قلم رفع کند. یکی از تغییراتی که کمپانی اپل در طراحی و تولید اپل پنسل 2 به کاربر برده است این است که از ظاهر ساده‌تری در آن استفاده کرده است به‌گونه‌ای که این قلم به شکل تخت طراحی شده است. اما سوالی که در این زمینه ایجاد می‌شود این است که چرا اپل پنسل 2 به صورت تخت طراحی و ساخته شده است؟ در واقع نسل قبلی اپل پنسل 2 به صورت دایره‌ای طراحی شده بود که امکان سر خوردن آن از روی میز و افتادنش بر روی زمین وجود داشت. از این‌رو کمپانی اپل تصمیم گرفت که در طراحی نسل جدید این قلم این مورد را اصلاح کند بنابراین آن را به شکل ساده‌تر و تخت طراحی و تولید کرد. اما این تنها دلیل طراحی تخت این قلم نیست چراکه کمپانی اپل قصد داشت از تکنولوژی شارژ بی‌سیم در این قلم استفاده کند از این‌رو این قلم برای اینکه به صورت بی‌سیم شارژ شود باید به بدنه مغناطیسی آیپد پرو می‌چسبید درنتیجه کمپانی اپل، اپل پنسل 2 را به شکل تخت طراحی کرد تا به راحتی به بدنه مغناطیسی آیپد پرو بچسبد و به هیچ‌وجه از آن جدا نشود. علاوه‌بر این‌ها طراحی ساده اپل پنسل 2 موجب شده است در دست گرفتن این قلم در طولانی مدت راحت‌تر باشد. چراکه برخی از کاربران به انجام کارهای گرافیکی و کشیدن طرح‌ها و نقاشی‌های مختلف در برخی از اپلیکیشن‌ها در آیپد پرو می‌پردازند و مجبورند برای مدت زمان طولانی با این قلم کار کنند بنابراین با این طراحی که اپل پنسل 2 دارد می‌توانند آن را به راحتی و بدون اینکه خسته شوند در دست بگیرند و با آن کار کنند.

اگر با نسل قبلی اپل پنسل 2 کار کرده باشید مطمعنا مشکلی که در زمینه شارژ کردن این قلم وجود داشت را حس کرده‌اید چراکه نسل قبلی اپل پنسل 2 به‌گونه‌ای طراحی شده بود که در انتهای آن یک خروجی لایتنینگ قرار داده شده بود از این‌رو کاربر باید ابتدا محافظ پورت لایتنینگ را از آن جدا می‌کرد و پس از آن قلم را شارژ می‌کرد، مسئله‌ای که در زمینه شارژ کردن این قلم وجود داشت این بود که کاربر باید هنگام شارژ کردن این قلم از اینکه محافظ پلاستیکی آن از بدنه‌اش جدا شود جلوگیری می‌کرد. از این‌رو فرایند شارژ کردن این قلم خیلی کاربرپسند نبود بنابراین کمپانی اپل در طراحی و ساخت اپل پنسل 2 به کلی این مشکل را حل کرد چراکه کمپانی اپل در طراحی اپل پنسل 2 از سیستم شارژ بی‌سیم استفاده کرده است بنابراین به راحتی می‌توانید اپل پنسل 2 را شارژ کنید. اما چطور؟ برای اینکه بتوانید این قلم را شارژ کنید باید آن را به کناره بدنه آیپد پرو  بچسبانید تا شارژ شود. مطمعنا برایتان سوال پیش‌آمده است که اگر این قلم از بدنه این دیوایس جدا شود چطور؟ با طراحی هوشمندانه‌ کمپانی اپل در اپل پنسل 2 نباید نگران این مسئله باشید چراکه آیپد پرو دارای بدنه مغناطیسی است که موجب می‌شود با شکل‌گیری نیروی جاذبه مغناطیسی، اپل پنسل 2 بدون اینکه از بدنه این دیوایس جدا گردد به آن بچسبد و شارژ شود. البته باید اشاره کنیم که کمپانی اپل محل خاصی را بر روی آیپد پرو برای چسبیدن این قلم به بدنه آن طراحی کرده است که کاربر بدون هیچ‌گونه نگرانی از جدا شدن قلم و گم‌شدن آن بتواند آن را از این طریق شارژ کند.

همگام‌سازی آسان‌تر اپل پنسل 2 با آیپد پرو

برقراری ارتباط بین اپل پنسل 2 با آیپد پرو مانند نسل قبلی براساس تکنولوژی بلوتوث است درواقع کمپانی اپل، در این زمینه تغییری در اپل پنسل 2 نسبت به نسل قبلی آن ایجاد نکرده است. اما یکسری موارد جزئی را در طراحی اپل پنسل 2 ارتقا داده است برای مثال زمانی که ارتباط اپل پنسل 2 با آیپد پرو از طریق فناوری بلوتوث برقرار شد، می‌توانید با پیغام‌هایی که بر روی صفحه‌نمایش آیپد پرو نمایش داده می‌شود از میزان شارژ اپل پنسل 2 باخبر باشید و یا زمانی که شارژ این قلم تکمیل می‌شود می‌توانید براساس پیغامی که مبنی بر تکمیل شارژ اپل پنسل 2 بر روی صفحه‌نمایش آیپد پرو نمایش داده می‌شود آن را از بدنه این دیوایس جدا کنید. علاوه‌بر این کاربران در کار با اپل پنسل 2 با مشکلاتی در زمینه جفت‌سازی این قلم با آیپد پرو روبه‌رو نیستند چراکه این قلم به راحتی به بدنه مغناطیسی آیپد پرو می‌چسبد و به راحتی هم از آن جدا می‌شود از این‌رو برقراری ارتباط بلوتوثی بین این قلم با آیپد پرو خیلی آسان‌تر شده است و برخلاف نسل قبلی این قلم دیگر نیازی به اعمال تنظیمات خاصی نیست تا بتوانید ارتباط بین اپل پنسل 2 را با مدل‌های مختلف آیپد پرو برقرار کنید.

دارای سنسور لمسی جهت سوییچ بین ابزارهای مختلف

اپل پنسل 2 نسبت به نسل قبلی خود از امکانات بیشتری بهره‌مند شده است به‌گونه‌ای که نسل قبلی این قلم با نقص‌هایی که داشت نمی‌توانست با سایر رقبای خود رقابت کند. برخی از نقص‌های نسل قبلی این قلم این بود که هیچ‌گونه روش‌های کنترلی مشخصی نداشت و یا اینکه یک پاک‌کن نیز برای آن در نظر نگرفته شده بود. اما اکنون کمپانی اپل در طراحی اپل پنسل 2 تمامی این نواقص را برطرف کرده است. به‌گونه‌ای که اکنون این قلم دارای یک سنسور است و این سنسور موجب می‌شود تا کنترل این قلم برای کاربر خیلی راحت باشد. البته این سنسور خود به تنهایی دارای ویژگی‌هایی زیادی می‌باشد و امکانات متعددی را برای کاربران فراهم می‌کند به‌گونه‌ای که کاربران با استفاده از این سنسور که بر روی این قلم تعبیه شده است می‌توانند بر روی حالت‌های مختلف و یا ابزارهای گوناگون سوییچ کنند برای مثال اگر اپل پنسل 2 بر روی حالت قلم باشد با استفاده از سنسور آن می‌توان حالت آن را به پاک‌کن تغییر داد. البته کاربران می‌توانند عملکرد این قلم را به هر شکلی که دوست داشته باشند شخصی‌سازی کنند.

توانایی شناسایی ژست‌های حرکتی

همانطور که اشاره کردیم قابلیت‌ها و کاربردهای سنسور لمسی که در اپل پنسل 2 طراحی و ساخته شده است تنها این امکان را برای کاربر فراهم نمی‌کند که با استفاده از این سنسور بتواند حالت‌ها و ابزارهای کاربردی را تغییر دهد بلکه این سنسور قابلیت شناسایی ژست‌های حرکتی را دارد از طرفی به لطف حساسیت نوک اپل پنسل 2 به فشار و همچنین قابلیت تشخیص زاویه این امکان را برای کاربر ایجاد می‌کند که بتواند در برخی از اپلیکیشن‌ها به خصوص اپلیکیشن‌هایی که مخصوص نقاشی و انجام کارهای گرافیکی هستند به سایه‌زنی بپردازد. یکی دیگر از جالب‌ترین ویژگی‌های اپل پنسل 2 برای اشخاصی که در اپلیکیشن‌های خاص به انجام کارهای گرافیکی و نقاشی می‌پردازند این است که این قلم به‌گونه‌ای طراحی شده است که تغییر محل جای انگشت بر روی آن و یا پیچاندن آن موجب می‌شود ویژگی‌های خط در حال ترسیم تغییر کند. تمامی این ویژگی‌ها و امکانات منحصربه‌فرد در اپل پنسل 2 شرایط بی‌نظیری را برای رقابت این قلم هوشمند با سایر قلم‌های هوشمند فراهم کرده است علاوه‌بر این تمامی این تغییرات نشان می‌دهند که کمپانی اپل برای تمامی کاربران خود ارزش قائل است چراکه هم کاربران معمولی می‌توانند از این قلم استفاده کنند و لذت ببرند و هم کاربران حرفه‌ای که به انجام کارهای گرافیکی حرفه‌ای می‌پردازند می‌توانند به صورت تخصصی از این قلم هوشمند استفاده کنند.

نسل قبلی این قلم به قیمت 99 دلار در بازار عرضه می‌شود اما اپل پنسل 2 به دلیل تمامی ویژگی‌ها و امکانات متعددی که نسبت به نسل قبلی خود دارد با قیمت 129 دلار در بازار عرضه می‌شود از این‌رو اپل پنسل 2 نسبت به نسل قبلی خود حدود 30 درصد افزایش قیمت داشته است. البته این افزایش قیمت  جای هیچ تعجبی ندارد چراکه امکاناتی که در اپل پنسل 2 وجود دارد در نسل قبلی آن نیست، همانطور که در این مقاله اشاره کردیم شما با استفاده از قابلیت شارژ بی‌سیم اپل پنسل 2 می‌توانید به راحتی آن را شارژ کنید، به راحتی می‌توانید اپل پنسل 2 را با آیپد پرو جفت کنید و با استفاده از سنسور لمسی بی‌نظیر این دیوایس می‌توانید بین حالت‌های مختلف آن و همچنین ابزارهای مختلف جابه‌جا شوید و یا هر طوری که خودتان دوست دارید آن را شخصی‌سازی کنید. هیچ یک از این امکانات در نسل قبلی اپل پنسل 2 وجود نداشت بنابراین باوجود اینکه قیمت این قلم هوشمند بالاست اما میزان افزایش قیمت آن نسبت به نسل قبلی‌اش منصفانه است.

آموزش استفاده از اپل موزيک
آموزش کار با اپ استور و دانلود نرم‌افزار برای آیفو...

مطالب مرتبط

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ فردی در این قسمت نظر نداده است

  1. به عنوان میهمان نظرتان را ارسال کنید البته اگر عضو سایت هستید لطفا وارد شوید اگر عضو نیستید می توانید ثبت نام کنید
پیوست ها (0 / 3)
موقعیت جغرافیایی خود را به اشتراک بگذارید