Twelve-South-BookBook-for-iPad-Pro-image-007

آشنایی با صفحه‌نمایش True Tone و نحوه غیرفعال کردن آن

14

کمپانی اپل زمانی که تبلت‌های 9.7 اینچی خود را طراحی و روانه بازار کرد تمامی ویژگی‌های آن‌ها را نسبت به نسل‌های قبلیشان ارتقا داد که این تغییرات شامل ارتقاء پردازنده، اسپیکر و ... بود. اما یکی از مهم‌ترین تغییراتی که کمپانی اپل بر روی تبلت‌های 9.7 اینچی خود اعمال کرد و موجب شگفتی همه کاربران شد، استفاده از صفحه‌نمایشی با نام، صفحه‌نمایش True Tone در این تبلت‌ها بود. در ادامه این مقاله به بررسی صفحه‌نمایش True Tone و نحوه غیرفعال‌سازی آن می‌پردازیم.

آیفون 11
خرید آیفون 11
آیفون 11 پرو
خرید آیفون 11 پرو
آیفون 11 پرو مکس
خرید آیفون 11 پرو مکس
آیفون اس ای ۲
خرید ایفون اس ای ۲

صفحه‌نمایش True Tone چه نوع صفحه‌نمایشی است؟

منظور از صفحه‌نمایش True Tone، صفحه‌نمایشی است که در کنار نمایش اشیاء به کاربران نوری که از آن‌ها منعکس می‌شود را نیز نمایش می‌دهد. نوری که از اشیاء در صفحه‌نمایش True Tone منعکس می‌شود در هر تایم از شبانه‌روز به نوعی رنگ تغییر حالت می‌دهد، به‌گونه‌ای که اگر شما یکی از تبلت‌های 9.7 اینچی کمپانی اپل را خریداری کنید که دارای چنین صفحه‌نمایشی باشد زمانی که صب از خواب بلند می‌شوید و به صفحه‌نمایش تبلت خود نگاه می‌کنید به این دلیل که نور خورشید زیاد است هاله سرخی از نوری که از صفحه‌نمایش تبلت منعکس می‌شود را می‌بینید و یا اگر در اواسط روز به صفحه‌نمایش تبلت خود نگاه کنید هاله زردرنگی از نور منعکس شده از صفحه‌نمایش تبلت را مشاهده خواهید کرد و در هنگام شب نور سفید خالصی را می‌بینید که از صفحه‌نمایش تبلت به چشم شما منعکس می‌شود. اما این امکان وجود دارد که کاربرانی که دارای این نوع از تبلت‌های کمپانی اپل هستند تاکنون متوجه چنین نوری نشده باشند، لازم است بدانید که جای هیچ‌گونه تعجبی در این زمینه وجود ندارد چراکه، مغز انسان به‌گونه‌ای شکل گرفته است که برای واضح‌تر دیده شدن اشیاء چنین نورهایی را فیلتر می‌کند تا چشم انسان نتواند آن‌ها را ببیند و تشخیص دهد.

با اشاره به یک مثال عملکرد صفحه‌نمایش True Tone را بهتر بیان می‌کنیم. اگر بخاطر داشته باشید حدود 2 سال پیش عکس لباسی در اینترنت و شبکه‌های مجازی بین کاربران پخش شده بود و سوال این بود که این لباس چه رنگی است؟ از آن‌جایی که رنگ آن لباس، رنگی بود که بین رنگ‌های فیلتر شده در ذهن قرار داشت هر کاربری یک جوابی می‌داد چراکه کاربران به دلیل اینکه رنگ آن لباس از سمت مغزشان فیلتر شده بود نمی‌توانستند درست تشخیص دهند که واقعا این لباس چه رنگی است. به‌گونه‌ای که برخی از کاربران معتقد بودند رنگ آن لباس چیزی بین سفید و طلایی است و برخی دیگر از کاربران می‌گفتند رنگ آن لباس آبی است. درواقع عملکرد صفحه‌نمایش True Tone نیز به همین شکل می‌باشد به‌گونه‌ای که نوری از اشیاء که آن نور جزء فیلترهای مغزی هر انسانی قرار دارد را از صفحه نمایش به سمت چشم کاربر منعکس می‌کند. اما سوال مهمی که در این زمینه ایجاد می‌گردد این است که وقتی این صفحه‌نمایش نوری را از اشیاء موجود در صفحه به چشم ما منعکس می‌کند که ما نمی‌توانیم آن را ببینیم و تشخیص دهیم چرا کمپانی اپل از این فناوری در تبلت‌های 9.7 اینچی خود استفاده کرده است؟ و فایده این کار چیست؟ کمپانی اپل، برای جلوگیری از بازتاب نور و واضح بودن هر آنچه که در صفحه‌نمایش تبلت نمایش داده می‌شود از این تکنولوژی در صفحه‌نمایش تبلت‌های 9.7 اینچی خود استفاده کرده است.

صفحه‌نمایش True Tone تا چه میزان در نور تصویر تغییر ایجاد می‌کند؟

زمانی که شما آی‌پد‌ پرو 9.7 اینچی را در مقابل خود قرار دهید و به صفحه‌نمایش آن نگاه می‌کنید، می‌بینید که چقدر رنگ‌هایی که در تصاویر به کار رفته است واقعی‌تر و زیباتر می‌باشد. اما زمانی که آی‌پد پرو 9.7 اینچی را در کنار یک آی‌پد Air2 قرار دهید که دارای صفحه‌نمایش True Tone نمی‌باشد و درواقع بخواهید این دو تبلت که یکی مجهز به صفحه‌نمایش True Tone است و دیگر مجهز به این صفحه‌نمایش نمی‌باشد را با یکدیگر مقایسه کنید، می‌بینید که نمی‌توانید تفاوت چشم‌گیری بین صفحه‌نمایش آن‌ها بیابید. شاید حس کنید که رنگ‌های صفحه‌نمایش True Tone تبلت 9.7 اینچ واقعی‌تر است اما در هنگام مقایسه نمی‌توانید تفاوت آن‌ها را بیان کنید.

بنابراین صفحه‌نمایش True Tone، تفاوت آنچنان زیادی در نمایش تصاویر ایجاد نمی‌کند که واقعا ملموس باشد از این‌رو بیشتر برای کاربرانی مفید خواهد بود که از دیوایس خود جهت ویرایس عکس و فیلم استفاده کنند چراکه کاربران اینچنینی در هنگام ویرایش عکس قصد دارند به‌گونه‌ای آن را ادیت کنند که رنگ‌ها به رنگ‌های واقعی‌تری مبدل شوند از این‌رو استفاده از آی‌پد‌های اپل که دارای چنین صفحه‌نمایشی می‌باشند برای آن‌ها خیلی مفید و کاربردی است.

طیف رنگی گسترده DCI-3 مهم‌ترین ویژگی در کیفیت بالای آی‌پدهای 9.7 اینچی

اگر آی‌پدهای 9.7 اینچی اپل را دیده باشید، کیفیت بالای صفحه‎‌نمایش آن‌ها را می‌بینید که واقعا فوق‌العاده است. برخی‌ها فکر می‌کنند کیفیت بالای صفحه‌نمایش آی‌پد‌های 9.7 اینچی به دلیل این است که صفحه‌نمایش‌های آن‌ها True Tone هستند اما این تصور غلط است، شاید صفحه‌نمایش True Tone نقش کمی در افزایش کیفیت این آی‌پدها داشته باشد اما جالب است بدانید که طیف رنگی گسترده DCI-3 است که نقش حائز اهمیتی در افزایش کیفیت صفحه‌نمایش‌های آی‌پدهای 9.7 اینچی کمپانی اپل داشته است. اما طیف رنگی DCI-3 چیست؟

برای اینکه مفهوم این طیف رنگی را بهتر درک کنید، لازم است که به دوران قدیم برگردیم، اگر بخاطر داشته باشید در زمان قدیم نمایشگرها تنها قادر بودند که 16 رنگ را به ما نمایش دهند، پس از اینکه تکنولوژی گسترش پیدا کرد این 16 رنگ به 256 رنگ افزایش پیدا کردند. در حال حاضر نیز اکثر صفحه‌نمایش‌ها و تلوزیون‌ها قادر هستند 17 میلیون رنگ را به کاربران نمایش دهند. برخی از این تلوزیون‌ها و صفحه‌های نمایش که دارای تکنولوژی مدرن UHD هستند، 1 میلیارد رنگ را به کاربران نمایش می‌دهند. اما این‌ها چه ارتباطی با طیف گسترده رنگی DCI-3 داشت؟ این طیف رنگی گسترده پیشرفته‌تر از UHD است اگر فناوری UHD قادر است 1 میلیارد رنگ را به کاربران نمایش دهد، این طیف گسترده رنگی می‌تواند بیش از 1 میلیارد رنگ را به کاربران نمایش دهد که فوق‌العاده است. همانطور که اشاره کردیم از این طیف رنگی در صفحه‌نمایش آی‌پد‌های 9.7 اینچی استفاده شده است بنابراین الان می‌توانید به خوبی دلیل کیفیت فوق‌العاده بالای صفحه‌نمایش‌های آی‌پدهای 9.7 اینچی را درک کنید.

عملکرد صفحه‌نمایش True Tone با عملکرد Night Shift کاملا متفاوت است

مانند اینکه برخی از کاربران تصور می‌کردند دلیل اصلی کیفیت بالای صفحه‌نمایش آی‌پد 9.7 اینچی، استفاده از صفحه‌نمایش True Tone در آن است درحالی که نمی‌دانستند دلیل اصلی افزایش کیفیت در صفحه‌نمایش آی‌پد 9.7 اینچی طیف رنگی گسترده DCI-3 است برخی از کاربران نیز این تصور اشتباه را دارند که عملکرد True Tone با عملکرد قابلیت Night Shift تفاوتی ندارد. اما این تصور کاملا اشتباه است، چراکه قابلیت Night Shift که به همراه سیستم‌عامل iOS 9.3 معرفی شده بود رنگ‌های صفحه‌نمایش را تنظیم می‌کند تا زمانی که هوا تاریک می‌شود از نور پس‌زمینه گرم استفاده کند و برعکس درصورتی که هوا روشن بشود از نور پس‌زمینه سرد یا روشن استفاده کند. مطمعنا تاکنون بارها عملکرد این فناوری را در تلفن‌همراه هوشمند خود مشاهده کرده‌اید. به‌گونه‌ای که وقتی در یک محیط تاریک قرار می‌گیرید نور صفحه‌نمایش شما کاهش پیدا می‌کند و یا برعکس وقتی که در یک محیط روشن قرار می‌گیرید نور صفحه‌نمایش شما افزایش پیدا می‌کند. اما چرا و به چه دلیلی  Night Shift اینگونه عمل می‌کند و این قابلیت چه مزیت‌هایی برای کاربران دارد؟ درواقع هدف اصلی از طراحی قابلیت Night Shift این است که کاربران در شب خواب راحتی داشته باشند چراکه اگر نور زیادی در محیط تاریک به چشم انسان منعکس شود موجب اختلال در خواب کاربران می‌شود برای مثال ممکن است کاربر با اینکه در طول روز فعالیت‌های متعددی انجام داده است و خیلی خسته است نتواند بخوابد. از این‌رو فناوری Night Shift موجب می‌گردد در محیط‌ها تاریک از رنگ‌های گرم در تصویر استفاده شود تا نور کمتری به چشم کاربران منعکس گردد و در محیط‌های روشن از رنگ‌های سرد و یا روشن استفاده شود تا متناسب با نور زیادی که در محیط وجود دارد کاربران بتوانند تصاویر موجود در صفحه‌نمایش موبایل خود را به صورت واضح‌تری ببینند. بنابراین عملکرد True Tone کاملا با عملکرد Night Shift متفاوت است و این تصور اشتباهی است که برخی از کاربران عملکرد این دو قابلیت را با یکدیگر یکسان می‌دانند.

چرا برخی از کاربران صفحه‌نمایش True Tone را غیرفعال می‌کنند؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم دلیل اصلی طراحی و ساخت صفحه‌نمایش True Tone جلوگیری از بازتاب نور به صفحه است. از این‌رو صفحه‌نمایش True Tone در کنار نمایش اشیاء نوری را از آن‌ها ساطع می‌‌کند. برخی از کاربران که تمایل دارند تصویری که در صفحه‌نمایش آن‌ها وجود دارد کاملا واضح باشد این گزینه را در تنظیمات آی‌پد خود غیرفعال می‌کنند اما برخی دیگر از کاربران که بیشتر به ویرایش عکس و فیلم در آی‌پد خود می‌پردازند برای اینکه رنگ‌های تصویر واقعی‌تر به‌نظر برسند این صفحه‌نمایش True Tone را در تنظیمات آی‌پد خود فعال می‌کنند. به هر حال فعال یا غیرفعال کردن این صفحه‌نمایش تفاوت آنچنان زیادی را ایجاد نمی‌کند که با دیدن آن شگفت‌زده شوید اما فعال و یا غیرفعال کردن آن امری کاملا سلیقه‌ای است. اما فعال بودن و یا نبودن صفحه‎‌نمایش True Tone هیچ‌گونه اشکال یا اختلالی را برای شما و یا دیوایسی که از آن استفاده می‌کنید ایجاد نخواهد کرد بنابراین لازم نیست از این نظر نگران باشید.

چطور باید True Tone را غیرفعال کنیم؟

این قابلیت وجود دارد که بتوان صفحه‌نمایش True Tone را در آیپد پرو فعال یا غیرفعال کرد اما چطور باید این کار را انجام داد؟ برای غیرفعال کردن این قابلیت باید به بخش تنظیمات و Settings گوشی خود بروید و بخش Display & Brightness را بیابید و در این بخش گزینه True Tone را غیرفعال کنید. توجه داشته باشید که وقتی صفحه‌نمایش True Tone را غیرفعال می‌کنید شاهد تغییر کمی در رنگ‌های صفحه‌نمایش خواهید بود چراکه این گزینه زمانی که غیرفعال می‌شود رنگ‌های صفحه‌نمایش به حالت پیش‌فرض خود باز می‌گردند. به احتمال خیلی زیاد پس از غیرفعال کردن صفحه‌نمایش True Tone در بخش تنظیمات آی‌پد متوجه تغییری که در صفحه‌نمایش رخ می‌دهد نمی‌شوید، همانطور که اشاره کردیم تغییرات این نوع صفحه‌نمایش خیلی ملموس و قابل دیدن نیست. با مطالعه این بخش متوجه شدید که چگونه باید صفحه‌‌نمایش True Tone را در آی‌پد غیرفعال کرد اما اگر خواستید مجددا این صفحه‌نمایش را بر روی آی‌پد خود فعال کنید لازم است دوباره از همان مسیری که به آن اشاره کردیم گزینه True Tone را فعال کنید تا این صفحه‌نمایش برای شما فعال شود.  

از دو قابلیت  True Tone و  Reduce White Point باهم استفاده نکنید

همانطور که قابلیت True Tone با قابلیت Night Shift عملکرد متفاوتی داشت، با قابلیت Reduce White Point نیز عملکرد متفاوتی دارد. چراکه قابلیت Reduce White Point برخلاف True Tone از سنسورهای نور محیط استفاده نمی‌کند از این‌رو می‌توانید نقاط سفید صفحه‌نمایش خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که با روشنایی نور محیط کاملا مطابق باشند برای این کار نیز تنها لازم است به همان بخش تنظیمات و یا Setting مراجعه کنید سپس در بخش General به دنبال بخش Accessibility بروید و در این بخش گزینه Display Accommodations را انتخاب کرده و در این صفحه گزینه Reduce White Point را فعال کنید. با فعال کردن این گزینه اسلایدر پایین آن فعال می‌شود که با استفاده کم و زیاد کردن مقدار این اسلایدر می‌توانید افزایش و یا کاهش نقاط سفید صفحه‌نمایش خود را تنظیم کنید به‌گونه‌ای که اگر اسلایدر را به سمت راست بکشید میزان نمایش نقاط سفید در صفحه‌نمایش دیوایس خود را افزایش می‌دهید و درصورتی که اسلایدر را به سمت چپ بکشید میزان نمایش نقاط سفید در صفحه نمایش دیوایس خود را کاهش می‌دهید. اما سوال مهمی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که افزایش و یا کاهش نقاط سفید صفحه‌نمایش در دیوایس چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؟ افزایش و یا کاهش نقاط سفید در صفحه‌نمایش مانند فعال بودن و یا نبودن قابلیت صفحه‌نمایش True Tone یک امر کاملا سلیقه‌ای است اما کاهش و یا افزایش آن می‌تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد برای مثال با کاهش نقاط سفید در صفحه‌نمایش میزان نوری که به چشم شما منعکس می‌شود کمتر می‌شود و در شب می‌توانید خواب راحت‌تری داشت از طرفی شارژ باتری دیوایس شما زودتر تمام نمی‌شود که مجبور باشید دائما آن را شارژ کنید. در کنار کاهش نقاط سفید صفحه‌نمایش با استفاده از گزینه Reduce White Point می‌توانید نور صفحه‌نمایش خود را نیز کم کنید تا خواب آرام‌تری داشته باشید.

با اپل واچ نوار قلب خود را ثبت کنید
آموزش استفاده از اپل موزيک
 

نظرات (0)

تاکنون هیچ فردی در این قسمت نظر نداده است

  1. به عنوان میهمان نظرتان را ارسال کنید البته اگر عضو سایت هستید لطفا وارد شوید اگر عضو نیستید می توانید ثبت نام کنید
پیوست ها (0 / 3)
موقعیت جغرافیایی خود را به اشتراک بگذارید