images

آیا ایرپاد یا هدفون تهدید جدی برای شنوایی انسان محسوب می شوند؟

80

به نظر شما چه میزان بلندی صدا و گوش دادن به موسیقی به شنوایی انسان آسیب میرساند؟

آیفون 11
خرید آیفون 11
آیفون 11 پرو
خرید آیفون 11 پرو
آیفون 11 پرو مکس
خرید آیفون 11 پرو مکس
مک بوک
خرید انواع مک

پزشکان و متخصصان با بررسی ها و آزمایش های انجام شده به این نتیجه دست یافتند که آستانه شنوایی گوش انسان ۸۵ دسی بل می باشد و نتیجه آزمایش های انجام شده برای کسانی که مدت طولانی با صدایی با رنج ۸۵ دسی بل یا بالاتر از آن سرو کار دارند، افت شدید شنوایی و یا صدای وزوز داخل گوش بوده.

شک ندارم که شما فرض می کنید ۸۵ دسی بل صدای بسیار بلندی است. قطعا شما در طول روز یا در مواردی مقطعی در معرض صداهای بالاتر از ۸۵ دسی بل قرار می گیرید به طور مثال دستگاه تولید برق در ساختمان های در حال ساخت یا فضاهای عمومی شلوغ نظیر مترو که آستانه صدا به ۹۰ دسی بل هم میرسد، اما نگران شنوایی خود نباشید چرا که این فضاها مقطعی هستند و زودگذر.

 

 

 

images3_2a87e.jpg

 

 

گوش انسان نمی تواند ۱۰۰ دسی بل را برای مدت زیاد مثلا ۷ ساعت تحمل کند و هر چه سطح صدا افزایش پیدا کند، تحمل شنوایی کمتر می شود، پس اینجا دوستداران موسیقی و افرادی که برای مدت زمان طولانی از ایرپاد یا هدفون برای گوش دادن به موزیک با صدای بلند استفاده می کنند باید احساس نگرانی کنند.

 

 

images1_7470e.jpg

 

 

ایرپادها و هدفون ها، بلندی سطح صدای موزیک را مشخص می کنند اما قالبا آیفون ها و تقویت کننده ها و هدفون ها  می توانند ازآستانه ۸۵ دسی بل رد شده و بعضأ بین۱۱۰ تا ۱۲۰ دسی بل صدا تولید کنند که گوش انسان در این سطح می تواند ۶۰ ثانیه تحمل داشته باشد، بنایراین رایطه دسی بل با آستانه تحمل صدا خطی نیست یعنی گوش انسان در معرض صدای ۹۰ دسی بل می تواند ۴ ساعت تحمل کند که منجر به کاهش شنوایی فرد می شود و۹۵ دسی بل به ۲ ساعت تبدیل می شود.

 

اندازه گیری دسی بل و سطح آن در ایرپاد و هدفون ها کار بسیار مشکلی می باشد و اندازه دقیقی را به ما نخواهد داد چرا که دسی بل متر ها برای اندازه گیری میزان صدای رستوران یا مراکز عمومی و یا محل های ساخت و ساز ساخته شده اند، اما ایرپاد و هدفون ها به صورت مستقیم در گوش انسان قرار گرفته و صدا را پخش می کنند، بنابراین برای اندازه گیری میزان سطح صدای ایرپاد و هدفون ها باید دسی بل متر را به جفت ایرپاد ها نزدیک کرده که آمار و اندازه دقیقی نخواهد داد.

 

 

 

                    images5_1b70b.jpg

 

 

اپلیکیشن های مختلفی در اپ استور App Store موجود میباشد مانند Sound Meter و Sound Analyzer که نتیجه آنها حتی از دسی بل مترهای دستی هو دورتر خواهد بود و به هیچ عنوان دقیق نیستند.

 

 

index6_78b1c.jpg                             index7_8b250.jpg

 

 

پیشنهاد من به شما این است که برای رفع نگرانی و استفاده راحت از هدفون ها و ایرپاد ، سطح ولوم آن را محدود کنید. در اغلب برنامه ها ویژگی Volume Normalization در قسمت تنظیمات آنها وجود دارد که می توانند با استفاده از آن صدا و یا ولوم را محدود کنید .

نکته حائز اهمیت این است که گوش دادن به موسیقی طولانی مدت و یا صدای پیوسته گوش شما را خسته می کند، آسیبی به آن نمیزند، فقط و فقط خسته می کند که در آن هنگام شما احساس می کنید صدای موسیقی برای شما کمتر شده و در آن هنگام صدا را بیشتر خواهید کرد که ایده جالبی نخواهد بود آن هم وقتی که گوش شما خسته است. پس ایرپاد ها را از گوش خود در آورده و به گوش خود کمی استراحت بدید.

اکثر دوستداران موسیقی ، موسیقی را با صدای بلند گوش می دهند برای آنکه جزئیات را از دست ندهند، بنابراین اگر به فکر خرید ایرپاد و یا هدفون با کیفیت مطلوب نظیر ایرپاد اپل و یا هدفون های Bose باشند، برای شنیدن جزئیات با ولوم پائین به گوش و سطح شنوایی خود کمک بزرگی خواهند کرد.

 

 

             air_93ec1.jpg

 

 

مجبور نیستید برای خرید ایرپاد و هدفون با کیفیت مطلوب محصول ۹۰۰ دلاری را خریداری کنید، ایرپاد و هدفون های با کیفیت مطلوب با قیمت مناسب کمتر از ۳۰۰ دلار هم موجود می باشد که می تواند در محیط های شلوغ نویز اطراف را کمتر کرده و در ولوم کم، صدای خوب و رضایت بخشی را به شما بدهد. یک جفت هدفون خوب، کیفیت صدای بالاتری نسبت به یک جفت ایرپاد دارد و از نظر کاربرد و محل استفاده کاملا متفاوت هستند.

بنابراین اگر قصد خرید هدفون با کیفیت مطلوب و ایرپاد با قیمت مناسب را دارید نگاهی به محصولات فروشگاه الماس پایتخت بیاندازید. 

برنامه های ویژه کمپانی اپل در روز جهانی زمین
شایعاتی مبنی بر احتمال عرضه نسخه جدید آیفون SE به ...
 

نظرات (0)

تاکنون هیچ فردی در این قسمت نظر نداده است

  1. به عنوان میهمان نظرتان را ارسال کنید البته اگر عضو سایت هستید لطفا وارد شوید اگر عضو نیستید می توانید ثبت نام کنید
پیوست ها (0 / 3)
موقعیت جغرافیایی خود را به اشتراک بگذارید